טיפה אחרת
blog
מקלחת מרפא

מקלחת מרפא

בלוג זה מכיל קישורי שותפים. זה אומר שאם תלחץ על הקישור ותקנה את המוצר הזה אקבל עמלה קטנה ללא עלות נוספת עבורך. הבלוג הבא מיועד למטרות מידע בלבד ואינו נועד לאבחן או לטפל במצב רפואי כלשהו

איך אפשר להפוך גם את המקלחת הביתית שלך למקום של ריפוי וחזרה לאיזון.
בכל פעם שאני יוצאת מהמקלחת ומרגישה כמו בנאדם חדש, אני תמיד שואלת את עצמי "מי הגאון שהמציא את המקלחת? ומה בדיוק קורה לגוף ולנפש שלי במקלחת, שגורם לי להרגיש כל-כך טוב מיד אחרי?"
אחרי התעמקות בנושא, אני יכולה לספר לך שמקלחת יכולה להיות חוויה של מרפא לגוף ולנפש. מקלחת היא סוג של  טיפול במים, כלומר שימוש במים לשיפור הבריאות ותחושת הרווחה האישית. אז נכון, זה לא בדיוק כמו לקבל טיפול במים אצלי, אבל זה מאפשר לך להכניס איכות מרפאת בכל מקלחת. בלי לנסוע רחוק ובלי ל"בזבז" זמן ביום העמוס שלך.
ספרי ההיסטוריה מספרים שהשימוש במקלחות מרפא מתוארך כבר לתרבויות עתיקות, כמו יוון ורומא, שבהן אנשים השתמשו במים חמים וקרים כדי להרגיע את מכאובי הגוף והנפש. 

מקלחות מרפא פועלות על ידי גירוי מחזור הדם, מערכת הנשימה והעצבים, מה שיכול לעזור לשפר את הבריאות הכללית ולהפחית מתח. בעצם, מקלחת מרפא היא דרך מאוד זמינה, חסכונית ויעילה של טיפול במצבים כמו דלקת פרקים, כאבי ראש, מתח שרירים וסטרס.

שילוב של מקלחות מרפא בשגרה שלך יכול להציע מספר יתרונות, כולל שיפור זרימת הדם, הפחתת כאבי שרירים ונוקשות, וחיזוק למערכת החיסון. מקלחות מרפאות יכולות גם לעזור לשפר את הרווחה הנפשית והרגשית, לקדם רגיעה ולהפחית את רמות הלחץ.

אז במקום להכנס למקלחת ולהמשיך לחשוב על כל המטלות שמחכות לך או על הדברים שמטרידים אותך, אני מציעה לך לקרוא עד הסוף וללמוד איך ממש בקלות אפשר להפוךאת הזמן שלך במקלחת לחוויה של אתחול מחדש.

 

איך המקלחת יכולה בכלל לעזור לריפוי?

אני בטוחה שהתחושה הזו מוכרת גם לך, אפשר להגיע הביתה אחרי יום מאתגר וסוחט, להכנס למקלחת ולצאת כמו חדשים… נכון שמוכר לך? טיפול במקלחת מבוסס על העקרונות המדעיים של הידרותרפיה, שהיא שימוש במים למטרות רפואיות. מדהים, נכון? המקלחת לא רק מנקה את "אבק הדרכים" מהעור שלך, היא ממש מנקה את כל המרחב האנרגטי, כי זה מה שמים יודעין לעשות, לנקות גם את הלכלוך האנרגטי. הם שוטפים את כל הדרמות והרעש שפגשת במהלך היום או הלילה וזו הסיבה שיש תחושה כלכך טובה אחרי המקלחת. רק מעצם העמידה תחת זרם המים במקלחת, מתחילים שינויים פיזיים ופיזיולוגיים ואנרגטיים בגוף.

כאשר מים באים במגע עם העור, הם ממריצים את מערכת הדם ומגבירים את זרימת הדם, מה שיכול לעזור להפחית כאבי שרירים ונוקשות ולשפר את התפקוד הגופני הכללי. בנוסף, החום של המים יכול גם להגביר את הייצור של אנדורפינים, משככי הכאבים הטבעיים של הגוף, שיכולים לעזור להפחית כאב ולהגביר את תחושות הרווחה. דר, פיטר לוין בספרו "להעיר את הנמר" ממליץ להיכנס למקלחת במצב בו יש תחושה של חרדה. התמקדות במגע טיפות המים על העור יכולה לעזור לאסוף את המודעות חזרה אל ה"כאן ועכשיו" ולהוריד משמעותית את רמת החרדה.

הטמפרטורה של המים במקלחת היא משמעותית. מקלחת במים פושרים של 4-6 דקות בטמפרטורה הקרובה לחום הגוף, עוזרת מאוד להקלה על כאבי מפרקים, מפחיתה עצבנות, מביאה לשיפור באיכות הזרע ועוזרת לבעיות הרטבה.
מקלחת במים קרים יכולה לסייע בהורדת חום, לסייע בהתאוששות מעייפות ועוד. מקלחת במים חמים למשך כשתי דקות יכולה להכין את הגוף לקראת המים הקרים, מספיקה כדי להרגיע את מערכת העצבים המרכזית ויכולה להרגיע גירויים בעור.

ללחץ המים יכולים להיות גם השפעות טיפוליות, במיוחד כאשר מתמקדים באזורים ספציפיים בגוף. לדוגמה, סילון מים חזק יכול לעסות רקמות עמוקות ולעזור להקל על מתח שרירים וקשרים. לעומת זאת, לזרימה עדינה של מים יכולה להיות השפעה מרגיעה על הגוף, לקדם רגיעה ולהפחית את רמות הלחץ. המים גם מרווים את העור והגוף, ידעת שהגוף "שותה" כליטר וחצי מים במהלך היום רק ממקלחת/אמבטיה? המים עוזרים לשמור על בריאות וגמישות העור.

מקלחות מרפא יכולות לשמש לטיפול במגוון מצבים בריאותיים פיזיים ורגשיים. לדוגמה, מקלחות ניגודיות (לסירוגין בין מים חמים לקרים) יכולות לעזור להגביר את זרימת הדם ולהפחית את כאבי השרירים, מה שהופך אותן לטיפול יעיל בכאבים ופציעות. מקלחות ארומתרפיה המשלבות שמנים אתריים כגון לבנדר או קמומיל יכולות לעזור לקדם רגיעה ולהפחית מתח וחרדה. מקלחות צמחים המשתמשות בצמחי מרפא כגון אקליפטוס או רוזמרין יכולות לסייע בפתיחת הסינוסים ופינוי מערכת הנשימה, מה שהופך אותם לטיפול יעיל במצבים כמו הצטננות ואלרגיות. מקלחות מרפא המשלבות הדמיה, תרגילי נשימה ואור צבעוני יכולות לעזור להרגיע את הנפש ולקדם תחושות של רוגע, מה שהופך אותן לטיפול יעיל בנדודי שינה והפרעות שינה אחרות. בסך הכל, מקלחות מרפא יכולות להיות דרך פשוטה ויעילה לשפר את הרווחה הפיזית והרגשית.

 

מקלחת מרפא

מקלחת חום-קור

מאז שקראתי על הטכניקה הזו, אני משתדלת ליישם אותה. את ההמלצה על הטכניקה הזו קראתי בספר
The complete book of water healing והחלטתי לבדוק על עצמי אם מה שמתואר שם הוא נכון. מודה שבחורף קצת קשה, אבל אני בהחלט מרגישה שלסיים את המקלחת במים קרים, תורם לתחושת העירנות והרעננות שלי אחרי המקלחת.
הרעיון של מקלחת זו הוא לשלב מעברים בין מים חמים לקרים, כדי לקדם את זרימת הדם ולשפר את המערכת החיסונית. המים החמים מגבירים את זרימת הדם ומרגיעים את השרירים, בעוד המים הקרים מכווצים כלי דם וממריצים את הגוף. אומרים שסוג זה של מקלחת משפר את הבהירות הנפשית, מגביר את רמות האנרגיה ומשפר את הבריאות ומערכת החיסון.

אפשר לשהות את אותו משך הזמן במים חמים ובמים קרים (15 שניות בכל מצב) או לשהות לאורך זמן ארוך יותר במים חמים ולעבור לזמן קצר יותר למים קרים.

אולי ישכנע אותך להתחיל להתנסות בזה אחרי קריאת היתרונות הבריאותיים של הטכניקה הזו:

שיפור זרימת הדם: המים החמים במקלחת ניגודיות מגבירים את זרימת הדם ומרגיעים את השרירים, בעוד המים הקרים מכווצים כלי דם וממריצים את הגוף. תהליך זה אמור לשפר את זרימת הדם ולהגביר את רמות האנרגיה.

חיזוק המערכת החיסונית: על ידי חשיפת הגוף לטמפרטורות מים שונות, אומרים שמקלחת ניגודיות מעוררת את המערכת החיסונית ועוזרת להילחם במחלות.

הפחתת מתח וחרדה: השינוי הפתאומי בטמפרטורת המים נחשב כגורם לשחרור אנדורפינים, שהם תרכובות טבעיות לשיכוך כאבים ומשפרות מצב רוח.

שיפור הבהירות המנטלית: האפקט הממריץ של המים הקרים אמור לעזור לשפר את הבהירות המנטלית והמיקוד.

הקלה על כאבים: אומרים שהמים החמים במקלחת ניגודיות עוזרים להקל על כאבים, בעוד שהמים הקרים יכולים להפחית דלקת ונפיחות.

חשוב לציין שאת הטכניקה הזו יש לבצע בזהירות, שכן השינוי הפתאומי בטמפרטורה עלול להוות הלם לגוף. מומלץ להתחיל עם מים חמים ולהוריד בהדרגה את הטמפרטורה עד שיהיה קר, במקום להתחיל במים חמים או קרים במיוחד. חשוב גם להקשיב לגוף שלך ולהפסיק אם  מרגישים אי נוחות או סחרחורת.

מקלחת צמחי מרפא

שימוש במים המושרים בצמחי מרפא, כגון אקליפטוס, ורד או קמומיל, יאפשרו לך להנות מהיתרונות הטיפוליים שלהם גם במקלחת. לדוגמה, אומרים שאקליפטוס עוזר בבעיות נשימה, בעוד שורד ידוע בתכונותיו המרגיעות והמנחמות. מקלחות צמחים יכולות לעזור לשפר את מצב הרוח, להקל על מתחים ולקדם תחושת רגיעה כללית.

אפשר גם לשלב מוצרים צמחיים, כגון מלחי אמבט, קרצוף ושמנים, במקלחת, כדי להרגיש ממש כמו בספא מלכותי. מוצרים אלה עשויים מרכיבים טבעיים, כגון פרחים, עשבי תיבול ושמנים אתריים, והם יכולים לשדרג את הזמן שלך במקלחת ולעזור לך כמה דרכים.

הרפיית הגוף והנפש: צמחי מרפא ושמנים אתריים מסוימים, כגון לבנדר, קמומיל ואקליפטוס, ידועים בסגולותיהם המרגיעות. כשהם מוסיפים למקלחת, מרכיבים אלה יכולים לעזור להרגיע את הנפש ולהרגיע שרירים עייפים.

ניקוי רעלים מהגוף: עשבי תיבול ושמנים אתריים מסוימים, כגון ג'ינג'ר, לימון וערער, ​​נחשבים כמסייעים בסילוק רעלים מהגוף. כשהם מוסיפים למקלחת, הם יכולים לעזור לטהר את העור ולקדם בריאות כללית.

שיפור בריאות העור: מוצרים צמחיים, כגון מלחי אמבט וקרצוף, יכולים לעזור לקלף תאי עור מתים, לחות לעור ולקדם זוהר בריא.

הקלה על כאבים: עשבי תיבול, כגון ארניקה, ג'ינג'ר ומנטה, נחשבים כבעלי תכונות משככות כאבים ואנטי דלקתיות. כאשר מוסיפים אותם למקלחת, הם יכולים לעזור להקל על כאבי שרירים וכאבים.

בעת שימוש במוצרי צמחים במקלחת, חשוב לעקוב אחר הוראות היצרן ולהתחיל בכמויות קטנות כדי לוודא שאינך אלרגי לאף אחד מהמרכיבים. בנוסף, אם יש לך מצב בריאותי כלשהו או נוטל תרופות כלשהן, חשוב לדבר עם הרופא שלך לפני השימוש במוצרי צמחים כדי להבטיח שהם בטוחים עבורך לשימוש.

מקלחת ארומתרפיה

מסתבר שזה ממש פשוט ליצור חווית ספא ​​ולהרגיש בחופשה חלומית ומפנקת, גם אם מדובר בעשר דקות.
שמנים אתריים הם תמציות צמחים מרוכזות ביותר, המכילות את הניחוח הטבעי ואת תכונות הריפוי של הצמח.לכל צמח יש ספיריט שונה, מידע אחר וחוויה שונה אותה הוא מביא עמו. לדוגמה, שמן לבנדר יהיה מעולה למקלחת מרגיעה, בעוד ששמן מנטה יהיה מצויין למקלחת מעוררת ואנרגטית. מקלחות ארומתרפיה יכולות לעזור לשפר את מצב הרוח, להפחית את רמות הלחץ ולקדם תחושת רוגע ושלווה.
לשיטה הזו יש כמה יתרונות בולטים

הרפיה: שמנים אתריים מסוימים, כגון לבנדר, קמומיל ואלגום, ידועים בתכונותיהם המרגיעות. כאשר מוסיפים למקלחת, שמנים אלו יכולים לעזור לקדם רגיעה ולהפחית מתח.

נשימה משופרת: שמנים אתריים, כגון אקליפטוס, מנטה ועץ התה, יכולים לעזור לנקות את דרכי הנשימה ולשפר את הנשימה. כאשר מוסיפים אותם למקלחת, הם יכולים לספק הקלה בבעיות נשימה, כגון אלרגיות וגודש ליחה.

בריאות העור משופרת: שמנים אתריים, כגון לימון, עץ התה ולבנדר, יכולים לעזור לשפר את הבריאות הכללית של העור. בזמן המקלחת הם יכולים לעזור בהזנת העור, לשפר את זרימת הדם ולהפחית את הדלקת.

העלאת אנרגיה : שמנים אתריים מסוימים, כגון מנטה, לימון ורוזמרין, ידועים בתכונות הממריצות שלהם. בזמן המקלחת הם יכולים לעזור להמריץ את הגוף ולשפר את המיקוד.
אני מאוד אוהבת את השמנים של DoTerra, יש להם גם שמן לכל צמח וגם תערובות מאוד מדוייקות לצרכים שונים.
לגבי שמן לבנדר, פחות אוהבת את שלהם ומעדיפה תמיד לקנות אצל שירי חבקין שמן לבנדר צרפתי (קוד קופון טיפה5 לקבלת הנחה אצל שירי).

כדי להשתמש בשמנים אתריים במקלחת, אפשר פשוט להוסיף כמה טיפות למטלית רחצה, להניח אותה על רצפת המקלחת ולאפשר לאדי השמן להתמזג עם אדי המקלחת, או להוסיף כמה טיפות לג'ל הרחצה שלך. חשוב לעקוב אחר הוראות היצרן ולהתחיל בכמויות קטנות כדי לוודא שאינך אלרגי לאף אחד מהמרכיבים. בנוסף, אם יש לך מצב בריאותי שדורש נטילת תרופות כלשהן, חשוב לדבר עם הרופא שלך לפני השימוש בשמנים אתריים, כדי להבטיח שהם בטוחים עבורך לשימוש.

אם את בהריון, עדיף להימנע משמנים אתריים מסוימים 

 • רוזמרין
 • מרווה
 • קליירי סייג
 • עַרעָר
 • טימין
 • פטרוזיליה
 • שׁוּמָר
 • אניס
 • ריחן
 • לִבנֶה
 • ווינטרגרין

 

מקלחת אור

כן כן, יש דבר כזה. במקלחת אור מוסיפים אור בצבעים שונים. איך עושים את זה? פשוט רוכשים ראש טוש עם נורות בצבעים שונים. לכל צבע יש תדר משלו וחוויה אחרת אותה הוא מעביר אל מי המקלחת והגוף שלך. לדוגמה, אור כחול משמש לעתים קרובות כדי לקדם רגיעה והרפייה, בעוד שאור אדום אמור לעורר ולהמריץ את הגוף. מקלחות בהירות צבעוניות יכולות לעזור לשפר את מצב הרוח, לשפר את השינה ולשפר את ההרגשה הכללית.

לאור אדום יש תכונות מחממות והוא משמש לעתים קרובות להגברת האנרגיה ולשיפור זרימת הדם.

לאור הכחול יש אפקט מרגיע וניתן להשתמש בו כדי להפחית חרדה, דיכאון ומתח.

לאור ירוק יש אפקט מאזן וניתן להשתמש בו להפחית תחושות של עצבנות.

לאור צהוב יש אפקט מרומם וניתן להשתמש בו כדי לשפר את מצב הרוח, לעורר פעילות נפשית ולהגביר את רמות האנרגיה.

תוסיפו לחוויה הצבוענית הזו גם שירה במקלחת מלאת תעופה עצמית וקיבלתם חוויה מושלמת אחריה אפשר לצאת ולכבוש את העולם 😉

הכנות לקראת מקלחת מרפא

הכנה למקלחת מרפא כרוכה ביצירת הסביבה והלך הרוח הנכונים על מנת למקסם את היתרונות הטיפוליים של המקלחת. תשומת לב לפרטים האלה, תכניס כוונה לזמן שלך במקלחת. במקום סתם להישטף, אפשר להכניס כוונה עמוקה יותר ולהיכנס למקלחת באופן מודע יותר.
הנה כמה טיפים להכנה:

לבחור את הזמן הנכון לפנות זמן למקלחת שלך שבו יש לך אפשרות להירגע ולהשתחרר מהסחות דעת. 

יצירת אווירה במקלחת אפשר בקלות ליצור אווירה מרגיעה על ידי עמעום האורות, השמעת מוזיקה עדינה או הדלקת נרות.

להחליט על סוג המקלחת ולהתארגן על כל מה שצריך להכין מראש. אם החלטת על מקלחת ארומתרפיה או צמחי מרפא, לוודא שיש לך בהישג יד מטלית, שמנים, מלחים וכולי.
כדאי להכין מגבת מפנקת נקייה, שתהיה לך בהישג יד, ללא צעד מיותר וכמובן, שטיח נעים לצאת אליו מהמקלחת, כדי שתחושת הרוגע תימשך גם בסיום המקלחת

מיינדפולנס הכוונה היא לקחת כמה רגעים לפני הכניסה למקלחת, כדי להתמקד ברגע הנוכחי. אפשר להיעזר על ידי נטילת נשימות עמוקות, מדיטציה או פשוט תשומת לב לפרטים בסביבתך. למשל, הדלקת נר בחדר המקלחת היא פעולה שיכולה מאוד לעזור לך להתחבר לרגע הזה ולחבר את הנוכחות שלך לכאן ועכשיו באופן פשוט ולא מאתגר. גם מזיגת כוס מים לעצמך לפני המקלחת היא אפשרות מעולה להתחבר לרגש של הוקרת תודה למים שזורמים עד אלייך בקלות, לשתות אל תוכך פנימה את הרגש הזה ולהיכנס אל המקלחת ממקום אחר בתודעה שלך. 

מקלחת המים החיים שלי

עכשיו כשהכל ידוע, רגע לפני שניכנס למקלחת, נשאר רק להתייחס למרכיב הכי חשוב והוא המים עצמם. כמו שכתבתי קודם, בזמן המקלחת הגוף כמו "שותה" כמות לא מבוטלת של מים דרך נקבוביות העור ואני רוצה גם להרוות את הגוף שלי במים הכי נקיים ורעננים שיש. לחוות גם ניקיון אנרגטי בעזרת מים נקיים וטהורים.

כל מי שמכיר אותי יודע שאצלי בבית יש מים חיים "מיבריאה" (לרכישת מתקן מים חיים ביתי קוד קופון ORLY5) וזה אומר שהמים אצלי במקלחת הם הכי קרובים למי מעיין טהורים. כחלק משמעותי מהמסע שלי לאהבה עצמית עמוקה,הבנתי שהבסיס להכל זה בעצם המים. המים אותם אני שותה, מתקלחת בהם, מבשלת איתם וכולי… ואני יכולה לאמר בוודאות שהמקלחות הפכו מאז שהבנתי את התגובה של מים לרגשות וכוונות, לחוויה מטהרת אמיתית.

כשאני נכנסת למקלחת אני תמיד מבקשת מהמים לאפשר ניקוי לכל מרחב הנשמה שלי. זה לא מחייב לעמוד הרבה זמן מתחת לזרם המים, רק דורש חיבור במודעות. אני מתחברת לתחושת המים השוטפים אותי מהקודקוד, מהכתר ומלווה את המסלול שלהם עד לבהונות הרגליים. 

בזמן האחרון, אחרי שקראתי את ההמלצה הזו בספר, אני גם משלבת במקלחת הבוקר שלי מעבר בין מים חמים-קרים ותמיד מסיימת במים קרים.
זה אדיר!!! ממליצה לך בחום לנסות 🙂

 

מומלצים עבורך

Call Now Button