ספא טיפולי מים-טיפה אחרת - הידרותרפיה ובריכה טיפולית

הידרותרפיה ובריכה טיפולית

ההידרותרפיה היא שיטת טיפול, המבוססת בעיקרה, על הפיזיותרפיה. בניגוד לפיזיותרפיה, שיטת ההידרותרפיה מיושמת במים, מכאן גם שמה, משמעות המילה הידרו בלטינית הוא מים ותרפיה משמעה טיפול ולמעשה, ההידרותרפיה היא טיפול במים.

טיפול הידרותרפי מתבצע בתוך בריכה, שנקראת, בריכה טיפולית. בריכה טיפולית היא בריכה המחוממת לטמפרטורה הנעה בין 32 ל 36 מעלות. כמו כן, הבריכה הינה בגובה אחיד, כדי לאפשר גישה נוחה למטפל, לבצע את תפקידו.

החום של המים, גם הוא, תורם לטיפול, בכך שעוזר לשחרר את השרירים ועל ידי כך ליצור הרפיה. הרפיית השרירים, עוזרת להפגה ראשונית של הכאב.

טיפול הידרותרפי מומלץ לאנשים בעלי בעיות מפרקים, פריצות דיסק, מחלת פרקינסון, פגיעות ניווניות בשלד וכדומה כמו כן, מומלץ לאנשים בעלי הפרעות נוירולוגיות כמו גם לבעלי הפרעות קשב וריכוז.

בתוך סביבה מימית, הגוף נעשה קל יותר ולסובלים מבעיות אלו, ישנה אפשרות להתגבר על הפגיעות שלהם לאט, לאט מבלי להפעיל מאמץ פיזי על האזורים הפגועים ועל עמוד השדרה, כמו שהיה יכול לקרות, בטיפולים מחוץ למים. הטיפול במים מעניק ביטחון עצמי ותחושה של עצמאות בתנועה ועוזר ליצור, תחושה של רוגע ומיקוד.

טיפול הידרותרפי מתבצע בשני שלבים. השלב הראשון נועד להקל על הכאב הראשוני, במהלכו, המטפל משכיב את המטופל על אביזרי ציפה שונים ובעזרתם, מבצע בגוף המטופל מניפולציות שונות. יחד עם הלחץ ההידרוסטטי ובעזרת התנגדות וחום המים, הגוף נרגע, השרירים המכווצים הופכים לרפויים וכך ניתן להגיע, אל האזורים הכואבים. בשלב זה המטפל מאבחן את הבעיה ממנה סובל המטופל.

השלב השני של הטיפול כולל בניית תכנית עבודה עם פיזיותרפיסט במהלכה, המטופל יחל לבצע פעילות גופנית הדרגתית, פעילות המתבעת, תחת פיקוח ובקרה של המטפל. השלב הזה נקרא שיקום הידרותרפי.

אחת מפעילויות הספורט המומלצות לסובלים מפגיעות בשלד ובעיות במפרקים היא שחייה הידרותרפית. השחייה היא כלי טיפולי, המסייע לחיזוק ובניית השרירים, כאשר המטפל, מקפיד על התאמת צורת השחייה למגבלותיו של כל מטופל. שחייה הידרותרפית עוזרת בשחרור המפרקים ומונעת ניוון של השרירים.

עוד משכבר הימים ידוע, שלמים סגולות ריפוי. לשימוש בתכונות המים ככלי טיפולי בבריכה מחוממת ונעימה, ישנה השפעה רבה על גוף האדם והמטרה של טיפולים הידרותרפיים, היא לנצל את ההשפעה הזו, כדי להקל על אזורים כואבים. יחד עם זאת, לבנות תכנית טיפולית, שנועדה לחזק את טונוס השרירים ולשחרר את המפרקים ועל ידי כך, לשפר את התנועתיות של הגוף, את יציבתו ואת יכולותיו כמו גם לחזק את הביטחון של המטופל בגופו.

קהל היעד המגיע לטיפולים הידרותרפיים הינו אנשים, אשר כאביהם נובעים מפגיעות נוירולוגיות, התפתחותיות, אורתופדיות וכדומה. טיפול הידרותרפי, נותן מענה שיקומי למטופלים מבחינה פיזית ובנוסף, מעניק למטופלי השיטה גם מענה שיקומי רגשי, על ידי כך, שמרגיע את כאבם, משחרר מתחים שהצטברו ומפיג חרדות.